قبل از راه اندازی تولیدی پوشاک ، باید بصورت تئوری آن را مورد بررسی قرار دهیم. اطلاعاتی درباره ی مکانی با وسعت مناسب کار تولیدی و همچنین تحقیق درباره ی وسایل مورد نیاز کارگاه ؛ که چه چیزهایی مورد نیاز است و از کجا باید تهیه کرد. یک کارگاه تولیدی پوشاک نسبت به گستردگی تولیدات خود ، دارای ماشین آلات و لوازم جانبی متفاوتی است ، که انتخاب درست این ماشین آلات و لوازم بر روی عناصری مثل سرعت کار ، هزینه ها و کیفیت تولید تاثیر بسیار زیادی دارد. در نتیجه وسایل مورد نیاز برای یک تولیدی پوشاک زنانه را باید از برند های خوب و با کیفیت خریداری کرد.

آشنایی با لوازم کارگاه خیاطی

وسایل مهمی که برای استفاده در بیشتر کارگاه های خیاطی باید تهیه کرد و توضیح مختصری که باید درباره ی کاربردشان در تولید پوشاک بدانید.

 1. قیچی برقی
 2. میز برش
 3. راسته دوز
 4. اتوی کارگاهی
 5. میان دوز
 6. دکمه و مادگی
 7. زیگزال یا سردوز
 8. قیچی وسط کاران
 9. نوار دوز
 10. پس دوز
 11. پانچ دکمه

قیچی برقی

تولیدی های پوشاک(تولیدی مانتو) که برش پارچه را خودشان انجام میدهند، دارای قیچی های برقی مخصوصی هستند ، این کار باعث افزایش میزان برش پارچه در یک مرحله میشود. قابل ذکر است که در کارخانه های بزرگ تولیدی به جای قیچی برقی از برش لیزری استفاده میکنند.

میز برش

میز برش انواع مختلفی دارد و تمامی تولیدی ها دارای یک مدل از میز برش میباشند. بهترین ابعاد و جنس این میز » ارتفاع بین ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی متر، عرض ۱۲۰ سانتی متر و طول ۲ متر ، جنس آن باید از چوب یک تکه با روکش سفید باشد.

راسته دوز

این چرخ دارای مدل های متفاوتی است که برای هر کارگاه خیاطی باید متناسب با نوع کار و کاربردی که از آن چرخ میخواهند، تهیه کرد ،( برای انتخاب این دستگاه باید به نوع و جنس پارچه هایی که در تولیدی استفاده میکنیم دقت داشت زیرا هر پارچه ضخامت متفاوتی دارد ). معرفی برخی از چرخ های راسته دوز » چرخ راسته دوز معمولی ، اتوماتیک ، موتور مستقیم و کامپیوتری میباشد.

اتوی کارگاهی

از جمله کاربردهای این اتو ، میتوان به تا کردن قابک روی لایی اشاره کرد. معمولا این اتو ها برای انواع پارچه ها قابل استفاده است.

معرفی برخی از اتوهای کارگاهی » مخزن دار ، ایستاده و صنعتی سرد

میان دوز

این چرخ نسبت به نوع تولید در تمامی کارگاه های تولید پوشاک دیده میشود . تفاوت این چرخ نسبت به چرخ های خانگی این است که از موتور بسیار قوی تر و پر سرعت تری برخوردار است، همچنین دارای وزن بیشتری میباشد. این چرخ را به عنوان تمیز دوز هم میشناسند ، زیرا دوختی که با استفاده از این چرخ بر روی پارچه میزنید بسیار مرتب است ، همین امر باعث آراستگی بیشتر تن پوش میشود. بیشترین کاربرد را برای پارچه های کشی و پارچه هایی که از جنس تریکو هستند دارد تا دوخت دقیق تر و حرفه ای تری انجام شود.

انواع چرخ میاندوز » چرخ میاندوز بازویی ، موتور سرخود ، اتوماتیک ، تیغ چپ ( مخصوص دوخت پایین دامن ) و تیغ راست ( مخصوص دوخت کش شورت )

دکمه و مادگی

اکثر تولیدی ها از این چرخ در تولیدی خود استفاده میکنند ولی برخی هم انجام کار دکمه مادگی را به کارگاه های مخصوص این کار میسپارند.از این چرخ برای دوخت دکمه و جا دکمه استفاده میشود و این قابلیت را برای دوخت انواع دکمه ها ، دارد ( دکمه های ۲ سوراخ ، ۴ سوراخ به صورت معمولی و ضربدری ).استفاده از این چرخ باعث میشود که کار آسان تر و سریع تر انجام شود.

انواع چرخ دکمه دوز ( دکمه و مادگی ) » ماشین دکمه دوز نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک

زیگزال یا سردوز

از اصلی ترین چرخ های خیاطی محسوب میشود که برای جلوگیری از نخ کش شدن و همچنین مرتب و یکسان شدن درز ها استفاده میشود. انواع مختلفی از این چرخ وجود دارد که هر کدام مناسب یک نوع پارچه است ( پارچه هایی دارای ضخامت کم و یا دارای ضخامت زیاد).

انواع چرخ سردوز » ۳ نخ و ۵ نخ میباشد ،که ۵ نخ آن کاربردی تر است.

قیچی وسط کاران

این قیچی را بیشتر با نام نخ چین دستی میشناسند. وزن نخ چین بسیار کم میباشد. قیچی های کوچکی که از آن برای چیدن نخ های اضافی بعد از دوخت استفاده میشود.

نوار دوز

این چرخ برای دوخت نوارهای لباس به کار میرود مثل پشت یقه

پس دوز

این چرخ که کاربرد های تخصصی تری نسبت به بقیه چرخ ها دارد بیشتر برای دوخت دمپا ، دامن ، دکمه سردست ، یقه کت و خط گردن  استفاده میشود. درباره ی ویژگی های این چرخ میتوان گفت : دارای عملکرد قوی و خوب ، کم صدا با لرزش کم و همچنین دوخت یکدست و زیبایی از خود بجا میگذارد.

پانچ دکمه

بعضی از افراد این دستگاه را با نام پرس دکمه میشناسند .این دستگاه نسبتا کوچک و دارای وزن کم ، قابل استفاده برای بعضی از لباس ها میباشد. کاربردهای آن ساخت دکمه های پارچه ای ( دکمه هایی از جنس پارچه ی استفاده شده در تولید لباس ) و اتصال دکمه های قابل پانچ ، به لباس است .

بشکاف

بر خلاف قیچی ، بشکاف فقط یک مدل میباشد و بیشتر به منظور باز کردن جادکمه استفاده میشود. البته در بعضی مواقع که خیاط قسط دارد درزی را باز کند ، بهترین انتخاب بشکاف میباشد.

قیچی زیگزاگ یا دالبری

این نوع قیچی علاوه بر کاربرد آن در خیاطی برای ساخت کاردستی هم قابل استفاده است. همانطور که از نامش مشخص است ، برش های این قیچی حالت هفت و هشتی دارد. میتوان با استفاده از این قیچی از ریش شدن پارچه جلوگیری کرد؛ قابل ذکر است که همین روش را نیز برای پارچه هایی که ریش نمیشوند انجام میدهند تا کار زیباتر و تمیز تر جلوه کند.

قیچی برش چرم

جنس این قیچی تمام فلز است که روکش دسته های آن پلاستیکی میباشد. حفره های دسته به یک اندازه است. تیغه های پهن و کوتاهی دارند و بخاطر فشاری که موقع برش باید به آن وارد شود ، وزن آن نسبت به نوع های دیگر سنگین تر میباشد.

قیچی مناسب برش تور

شکل ظاهری تیغه ی این قیچی با قیچی های معمولی فرق میکند. لبه ی تیغه که حالت انحنا دارد باعث میشود که هنگام بریدن اضافه ی تور دوخته شده ، به تور و دوخت آسیب نرسد.

جمع بندی درباره تولیدی پوشاک

تولید پوشاک (یا تولیدی شومیز) جزء مشاغلی میباشد که در میان ایرانیان مورد توجه قرار گرفته است. درست است که در دسته ی مشاغل پردرآمد قرار دارد ولی برای رسیدن به درآمد مورد توجه باید سختی های بسیاری را پشت سر گذاشت. همان طور که در ابتدای این مقاله خواندید ، برای راه اندازی یک کارگاه خیاطی باید مقدماتی را فراهم کرد. بعضی از ابزار ها برای تمامی کارگاه های تولیدی پوشاک واجب است و برخی از ابزارها هم فقط برای یک نوع از پوشاک قابل استفاده است. باید بدانید که میخواهید در کارگاه خود کدام نوع از پوشاک را تولید کنید تا تنها دستگاه های مورد نیاز همان را تهیه کنید به این ترتیب از هزینه ی اضافی جلوگیری می کنید. علاوه بر دستگاه ها ، اجزای مهم دیگری در تولیدی پوشاک وجود دارد ، مثل تهیه الگو ، نخ و سوزن های مختلف و مناسب با نوع پارچه و انتخاب پارچه ی مناسب با تن پوش است که در مقاله های بعدی به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد.